Spacer po Otwocku śladami Calka Perechodnika – czyli opowieść o zagładzie żydowskiego świata

Start: 25 września, godz. 12.00
Miejsce: Otwock, skrzyżowanie ulic Kościuszki i Kościelnej

Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zaprasza na spacer po Otwocku śladami wspomnień Calka Perechodnika – żydowskiego inteligenta, który w czasie wojny, jako policjant w miejscowym getcie zaprowadził swoją rodzinę do wagonów pociągu, którego końcową stacją był obóz zagłady w Treblince.

Naukowcy zajmujący się holokaustem, bez względu na szerokość geograficzną pod którą prowadzą swoje badania na którymś ich etapie muszą zetknąć się z Otwockiem, jego gettem i zagładą. Jest to jedyny kontekst w jakim to podwarszawskie niewielkie miasto funkcjonuje w świadomości świata. Dzieje się tak za sprawą wspomnianej relacji Calka Perechodnika, żydowskiego policjanta z otwockiego getta. Jego wojenne wspomnienia zatytułowane: „Czy ja jestem mordercą” lub „Spowiedź”, wydane została w wielu językach i weszły do kanonu najważniejszych źródeł dotyczących zagłady polskich i europejskich Żydów. Jego obserwacje i przemyślenia licznie cytowane są w pracach naukowych najwybitniejszych badaczy holokaustu.

Podczas spaceru, który poprowadzi Sebastian Rakowski historyk i Prezes TPO, uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić miejsca i wysłuchać historii które zapisał Perechodnik w swoich wstrząsających wspomnieniach.

UWAGA! Spacer nie jest biletowany, ale jeśli ktoś chciałby podziękować organizatorowi i przewodnikowi to można będzie to uczynić również w formie finansowej podczas spaceru.

Książka do nabycia:
https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/spowiedz/