Proponowana treść tablicy upamiętniającej Irenę Sendler

PAMIĘCI
IRENY SENDLEROWEJ
MATKI DZIECI HOLOCAUSTU
1910 – 2008

IRENA SENDLEROWA z d. KRZYŻANOWSKA
DAMA ORDERU ORŁA BIAŁEGO, SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA.
DWUKROTNIE NOMINOWANA DO POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA.
LAUREATKA NAGRODY IMIENIA JANA KARSKIEGO „ZA MĘSTWO I ODWAGĘ”,
MEDALU „POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM”.
CZŁONKINI POLSKIEGO RUCHU OPORU – PS. „JOLANTA”,
SZEFOWA REFERATU DZIECIĘCEGO RADY POMOCY ŻYDOM „ŻEGOTA”,                                     SANITARIUSZKA W POWSTANIU WARSZAWSKIM.

Irena Sendlerowa zawsze niosła pomoc słabszym, biednym i pokrzywdzonym. W czasie okupacji niemieckiej, wraz ze swymi współpracownikami ryzykując życie, przyczyniła się do uratowania od Zagłady ok. 2500 dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Odważna kobieta wielkiego serca, której postawa jest dla nas poruszającą lekcją człowieczeństwa.

W tym domu przy ul. Kopernika 8 (d. Kościuszki 7), w latach 1913 – 1920 mieszkała z rodzicami. Ojciec, doktor Stanisław Krzyżanowski prowadził tu wzorowe sanatorium dla ludzi chorych na płuca. Matka, Janina z d. Grzybowska po śmierci męża w 1917 r. zajmowała się pracą w administracji tej placówki leczniczej. Przez całe swe życie Irena Sendlerowa wspominała  swoje szczęśliwe dzieciństwo wśród otwockich lasów.

Otwock lat dziecięcych Ireny Sendlerowej, miasto wielu kultur, jego obywatele, ukochani rodzice, ukształtowały Jej szlachetność, wrażliwość na drugiego człowieka.

W 2010 R. OTRZYMAŁA HONOROWE OBYWATELSTWO MIASTA OTWOCKA.

Jesteśmy dumni, że mieszkanką naszego miasta była Irena Sendlerowa.

Mieszkańcy Otwocka
Otwock, maj 2015 r.