Kalendarium wydarzeń TPO

2020-2021
W związku z pandemią covid 19 Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zawiesiło organizację wydarzeń i spotkań. W momentach, kiedy luzowane były obostrzenia TPO zorganizowało kilka spacerów i brało udział w organizacji uroczystości odbywających się na zewnątrz.

2019
23.01 – Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Elizy Durki, wieloletniej członkini Towarzystwa, która odeszła w dn. 22.01. Pogrzeb odbył się w dn. 26.01 na cmentarzu w Otwocku.
03.02 – W gościnnych progach Muzeum Ziemi Otwockiej odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne. Podczas uroczystości członkowie Towarzystwa uczcili minutą ciszy pamięć Pana Witolda Trybowskiego, Pana Jana Tabenckiego oraz Pani Elizy Durki, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.
4.03 – w wieku 87 lat zmarła Pani Irena Sarnecka-Derkacz, wieloletnia członkini Towarzystwa, w ostatnich latach Członek Honorowy. Lokalna poetka, malarka, autorka tomiku poezji “Wiersze wybrane”, harcerka Szarych Szeregów, sanitariuszka i łączniczka AK. Msza żałobna odbyła się 9 marca w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gliniance, a pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Otwocku.
31.03 – “Otwock na błysk”. Koło TPO Rowerowy Otwock zorganizowało akcję sprzątania terenu wokół wieży ciśnień. Do akcji włączyli się mieszkańcy Otwocka oraz józefowska grupa “Chodź na spacer zbierać śmieci”.
11.05 – “Ruda zaprasza” – pod tym hasłem odbyła się wycieczka rowerowa do miejscowości Ruda w powiecie mińskim. Wycieczkę zorganizowało Koło “Rowerowy Otwock”.
02.06 “Dwa miasta, jedna rzeka” – pod tym hasłem odbyło się sprzątanie brzegów Świdra. Trasa wiodła od mostu kolejki wąskotorowej do Świdrów Wielkich (okolice ul. Łąkowej). W sumie zebrano kilkanaście worków śmieci. Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Stowarzyszenie Chodź nad Świder oraz grupę “Chodź na spacer zbierać śmieci” z Józefowa.
13.06 – Walne Zebranie Członków w gościnnych progach Muzeum Ziemi Otwockiej.
8.09 – odbył się 8. Festiwal Świdermajer – Finał.

2018
4.02 – w restauracji „Soplicówka” odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne członków Towarzystwa.
8.03 – ogłoszono konkurs plastyczny pt.: „Świdermajer wokół nas” adresowany do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz wychowanków placówek oświatowych na terenie powiatu otwockiego. Tradycyjnie, celem konkursu jest popularyzacja stylu świdermajer wśród dzieci i młodzieży.
24.03 – wiosenny rajd rowerowy w okolice Bagna Całowanie zorganizowany przez Koło Rowerowy Otwock.
4.04 – zmarł dr Witold Stefan Trybowski, Członek Honorowy TPO, lekarz, żołnierz AK, autor jednej z najważniejszych publikacji o Otwocku „Dzieje Otwocka Uzdrowiska”.
1.05 – zmarł Pan Jan Tabencki, prezes TPO w latach 1996-2003, wieloletni dyrektor Otwockiego Centrum Kultury, inicjator Muzeum Ziemi Otwockiej. W pogrzebie w kościele parafialnym w Karczewie uczestniczyła delegacja Zarządu.
6.05 – ogłoszono projekt fotograficzny „Świdermajer wczoraj/dziś”, będący częścią 7.Festiwalu Świdermajer. Wydarzenie ma na celu popularyzację drewnianej architektury nadświdrzańskiej oraz integrację osób zainteresowanych fotografią. Finałem projektu będzie wystawa fotograficzna prezentująca najlepsze fotografie.
12.05 – charytatywny rajd rowerowy „Alicja w krainie świdermajerów” zorganizowany przez Rowerowy Otwock, Fundację Błażeja Cymermana #DrużynaBłażeja, TS Meran Otwock oraz Otwockie Centrum Kultury. Celem rajdu była zbiórka pieniędzy na rehabilitację Alicji Marciszewskiej, podopiecznej Fundacji #DrużynaBłażeja. Trasa przejazdu wiodła wśród otwockich świdermajerów, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać historię budynków oraz cechy charakterystyczne stylu świdermajer. Rajd zakończył się na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej, gdzie odbyło się ognisko oraz poczęstunek ufundowany przez Salę Bankietową „Ostrowianka”. W sumie (wpłaty do puszek i na konto bankowe) zebrano 2230 zł.
25-27.05 – w tych dniach odbył się 7. Festiwal Świdermajer
23.06 – rajd rowerowy „Ponurzyca pochłania” zorganizowany przez Rowerowy Otwock.
27.06 – w gościnnych progach Muzeum Ziemi Otwockiej odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa.
30.06 – rajd rowerowy „A nocą, gdy nie śpię”, którego trasa wiodła śladami świdermajerów z Falenicy do Świdra. Wydarzenie zakończyło się w Teatrze Stajnia, gdzie uczestnicy zostali zaproszeni na premierę spektaklu pt.: „Stara ferajna, czyli metoda na wnuka” oraz koncert chóru Randeo Anima.
1.07 – spacer śladami otwockich świdermajerów dla solistów wileńskiego chóru Randeo Anima, który gościł w Teatrze Stajnia w ramach wymiany kulturowej pomiędzy Otwockiem a Wilnem.
16.07 – Towarzystwo wydało mapę-przewodnik „Otwockie świdermajery”, która będzie do nabycia na stoiskach TPO podczas imprez miejskich a także w placówkach OCK.
24.07 – rajd rowerowy „Biking in the moonlight” zorganizowany przez Rowerowy Otwock.
4.08 – rajd rowerowy „Palestyna to moja gmina” zorganizowany przez Rowerowy Otwock, którego trasa wiodła po Celestynowie i okolicach.
19.08 – odbył się Marsz Pamięci w związku z 76. rocznicą zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. TPO było współorganizatorem uroczystości.
31.08 – wieczorny rajd rowerowy „W poszukiwaniu straconej palmy”. Na nowo budowanym rondzie u zbiegu ulic Żeromskiego i Reymonta pewnego wieczoru pojawiła się … dmuchana palma, która zniknęła następnego dnia. Uczestnicy rajdu, z przymrużeniem oka, wyruszyli na jej poszukiwania.
22.09 – wernisaż wystawy fotograficznej Katarzyny Pietuchowskiej pt.: „Okna-oczy do duszy domu”, który odbył się w Muzeum Ziemi Otwockiej.
29.09 – rajd rowerowy „Po kołbielskich dróżkach” zorganizowany przez Rowerowy Otwock.
21.10 – wybory samorządowe w Polsce. Przemysław Bogusz, członek Zarządu, kandydował na urząd prezydenta miasta uzyskując 13,13% głosów poparcia. Mandaty na radnych miasta otrzymało dwóch członków TPO: Przemysław Bogusz – członek Zarządu i Marcin Michalczyk – wiceprezes Zarządu.
11.11 – delegacja Towarzystwa wzięła udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz złożyła wieniec kwiatów pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego.
25.11 – w Muzeum Ziemi Otwockiej odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Fotograficznego FOTWOCK 3 oraz wernisaż fotografii. Na konkurs przesłano 75 zdjęć i wzięło w nim udział 11 uczestników, w tym jeden ze Słowacji. Nagrodzono łącznie 4 osoby – I miejsce 700 zł, II – 500 zł, III – 300 zł oraz przyznano jedno wyróżnienie-voucher na wykonanie odbitek w laboratorium Kodak. Na wystawie znalazły się również zdjęcia uczestników, którzy nie otrzymali nagrody.
9.12 – “Mikołaje kręcą dla Teosia” – charytatywny przejazd rowerowy podczas którego zbierano fundusze na rehabilitację i leczenie Teosia Górskiego. Po 10-kilometrowym rajdzie na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej odbyło się ognisko.
grudzień – Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zostało Partnerem Fundacji Pro Homini i Fundacji Brzegi Andriollego, które wydały monografię “Nad Brzegami Świdra” pod redakcją Pana Stanisława Zająca.

2017
22.01 – W restauracji Soplicówka odbyło się spotkanie noworoczne Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
16.03 –
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka ogłosiłoprojekt fotograficzny „Świdermajer: love story”. Celem projektu była popularyzacja drewnianej architektury nadświdrzańskiej – świdermajer oraz twórczości lokalnych fotografów i hobbystów. Projekt adresowany był do wszystkich pasjonatów fotografii bez względu na doświadczenie.
Tematem była drewniana architektura ukazana w temacie „Love story”– na poważnie lub z przymrużeniem oka. Ważny jest klimat zdjęć i pomysłowość. Technika dowolna.
21.03 – Towarzystwo Przyjaciół Otwocka ogłosiło konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło 145 prac, a plenerowa pokonkursowa wystawa towarzyszyła finałowi Festiwalu Świdermajer.
15.05 – TPO wznowiło publikację książki Witolda Trybowskiego: „Dzieje Otwocka Uzdrowiska”.
19-21 – w tych dniach odbył się 6. Festiwal Świdermajer
28.06 –
Odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Zebranie przyjęło sprawozdania merytoryczne i finansowe Zarządu za rok 2016.
07.2017 – Towarzystwo przeprowadziło społeczną internetową akcję pod nazwą #LubięOtwock. Użytkownicy otwockich portali publikowali fotografie pięknych i urokliwych miejsc w naszym mieście. Autorzy najpiękniejszych fotografii otrzymali upominki.
17-29.08 – Towarzystwo Przyjaciół Otwocka wraz ze Społecznym Komitetem Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich było organizatorem wydarzeń upamiętniających 75. Rocznicę zagłady Otwockich Żydów. W ramach obchodów odbyły się:
– 17.08 – Spotkanie z Karen Kirsten z Bostonu (USA), praprawnuczką Józefa Przygody, który w 1895 r. założył pierwszy w Otwocku „zakład leczniczy dyjetetyczno-hygieniczny dla Izraelitów” przy ul. Warszawskiej 5.
– 18.08 – Spacer Po Nieistniejącym Mieście – Śladami Otwockiego Getta
– 19.08 – „Wbrew swojej woli” – spektakl Grupy Supermarket oparty m.in. o „Spowiedź” Calka Perechodnika, poruszające wspomnienia mieszkańca Otwocka, żydowskiego policjanta w tutejszym getcie. Słowa Perechodnika zabrzmiały w Otwocku w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Spektakl odbył się w otwockim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza, czyli w budynku przedwojennego kina „Oaza” należącego do żony Perechodnika w 75. rocznicę zagłady otwockich Żydów.
– 20.08 – MARSZ PAMIĘCI I MODLITWY w 75. rocznicę zagłady otwockich Żydów
który rozpoczął się uroczystością na skwerze Pamięci Żydów Otwockich (u zbiegu ulic Świderskiej i Andriollego) – gdzie odsłonięto pamiątkowy kamienia i tablicy informacyjnej.
O tę nową nazwę i miejsce pamięci Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zabiegało od kilku lat.
06.09 – Powstało Koło Towarzystwa Przyjaciół Otwocka pod nazwą Rowerowy Otwock. Koło skupia miłośników tej formy rekreacji. Skupia się organizacji wycieczek i rajdów rowerowych. Ponadto zwraca uwagę na potrzeby związane z rozwojem i poprawą bezpieczeństwa infrastruktury rowerowej naszego miasta.
15.10 – Koło TPO Rowerowy Otwock zorganizowało wycieczkę rowerową nad naszymi pięknymi rzekami: Mienią, Świdrem i Wisłą.
11.11 – Towarzystwo Przyjaciół Otwocka wzięło udział w uroczystościach związanych z 99. rocznicą odzyskania niepodległości.
26.11 – W Muzeum Ziemi Otwockiej odbył się finał konkursu fotograficznego Fotwock2. Udział wzięło 14 uczestników, mieszkańców zarówno powiatu otwockiego jak i całej Polski. Przesłano łącznie 143 fotografie. Środki na organizację i nagrody dla laureatów pochodziły z dotacji Miasta Otwocka.
10.12 – Odbyło się Walne Wyborcze Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
30.12 – Pod nazwą „Niech stanie się światłość” – Koło TPO Rowerowy Otwock zorganizowało rodzinne wydarzenie przeznaczone dla otwockich rowerzystów, zarówno tych starszych jak i najmłodszych. Impreza została poświęcona bezpieczeństwu rowerzystów. W wydarzeniu wzięła również udział Komenda Policji w Otwocku.

2016
17 stycznia. Spotkanie Noworoczne członków Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Spotkanie odbyło się w restauracji „Soplicówka”.
8 marca. Ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci poświęcony drewnianej architekturze Otwocka. Na konkurs wpłynęło ponad sto pięćdziesiąt prac w kilku kategoriach. Najlepsze zostały nagrodzone. Wystawa pokonkursowa odbyła się w ramach Festiwalu Świdermajer.
22 marca. W Klubie Batory, TPO zorganizowało spotkanie związane ze stuleciem Otwocka. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć zbiory fotograficzne, które zostały pozyskane w ramach współorganizowanej przez TPO akcji „Wyeksponatuj się”.
17-19 kwietnia. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było partnerem organizowanego w Otwocku Festiwalu Kultury Żydowskiej. Odbyło się w tym czasie szereg wydarzeń kulturalnych: spotkania, wystawy, spacer historyczny, koncerty.
27-29 maja – w tych dniach odbył się 5. Festiwal Świdermajer.
1 czerwca –
Ogłoszony został konkurs fotograficzny FOTWOCK. 100 lat historii miasta to…?
Realizacja konkursu i zakup nagród możliwy był dzięki pozyskaniu grantu finansowego z Miasta Otwocka.
19 sierpnia. Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady otwockiego getta. Tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było współorganizatorem tej uroczystości, która rozpoczęła się w pobliżu miejsca, skąd w 1942 roku Niemcy wywieźli na śmierć do Treblinki żydowskich mieszkańców otwocka. Następnie zebrani przeszli z zapalonymi świeczkami do miejsca straceń otwockich Żydów przy ul. Reymonta. Tu miała miejsce dalsza część uroczystości połączona ze wspólnymi modłami chrześcijan i żydów.
Sierpień – wrzesień – Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było partnerem realizowanego przez Otwockie Centrum Kultury projektu :”Do usłyszenia w Otwocku! Audioprzewodniki”. Panie: Anna Szymańska – Petryk i Jadwiga Rakowska były ekspertkami i pomagały w merytorycznym przygotowaniu tras audioprzewodników.
1 września.
Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka opublikowana została książka Katarzyny Kulik „Filcek poznaje Otwock”. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu od Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Publikacje trafiły do wszystkich szkół i bibliotek miejskich. Każdy pierwszoklasista w naszym mieście otrzymał książkę.
Wrzesień –
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka dzięki dotacji Powiatu Otwockiego wydało książkę Katarzyny Kulik „Filcek Poznaje Otwock”. Nakład został przekazany do wszystkich otwockich szkół podstawowych a także do wszystkich bibliotek szkolnych na terenie Powiatu Otwockiego.
17 września.
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było organizatorem kolejnej edycji „Jesiennego Święta Poezji i Turnieju Jednego Wiersza”. Ta edycja organizowana była pod hasłem 100 lat Otwocka.
22 września –
W księgarni Baja Book odbyło się spotkanie promujące książkę „Filcek Poznaje Otwock”, wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.
20 listopada. W Muzeum Ziemi Otwockiej TPO zorganizowało spotkanie poświęcone 100-leciu nadania praw miejskich Otwockowi. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna „Otwock wczoraj i dziś”.
21 listopada. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka znalazło się w gronie laureatów prestiżowego
Ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Wyróżnienie i nagroda pieniężna przyznane zostały Towarzystwu za organizację IV edycji Festiwalu Świdermajer, który odbył się w roku 2015 na terenie dawnego Uzdrowiska Abraba Gurewicza.
27 listopada. Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny FOTWOCK. 100 lat historii miasta to…? Na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano fotografie 19 uczestników. 
1-5 grudnia. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka wspierało akcję zbiórki darów, z których powstały paczki świąteczne dla polskich kombatantów oraz polskich środowisk mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

2014
9 stycznia. Spotkanie z Maciejem Damięckim.
11 stycznia. Spotkanie Noworoczne członków Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Spotkanie odbyło się w restauracji „Soplicówka”.
5 lutego. Ogłoszenie konkursu na książkę o Otwocku.
5 lutego. Ogłoszenie konkursu na logo Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.  Konkurs nie został rozstrzygnięty ponieważ pomimo przedłużenia terminu nadsyłania prac, na konkus wpłynęła jedynie jedna praca.
2 marca. Ogłoszenie akcji Stop Śmieciom w Lasach. Celem akcji było nagłośnienie problemu nielegalnych wysypisk w otwockich lasach. W ramach akcji, dwukrotnie zorganizowane zostało wspólne sprzątanie kilku lasków na terenie miasta (22 marca i 5 kwietnia).
5 marca. Ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci poświęcony drewnianej architekturze Otwocka. Na konkurs wpłynęło ponad sto prac w kilku kategoriach. Najlepsze zostały nagrodzone. Wystawa pokonkursowa odbyła się w ramach Festiwalu Świdermajer.
28 marca, piątek, godz. 18.00, Klub Batory, ul Batorego 34. Pokaz filmu “Twarze nieistniejącego miasta” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, wyprodukowanego przez Telewizyjną Agencję Producencką „Alter Ego” oraz Ośrodek Brama Grodzka.
31 marca. Zakończona została zbiórka pieniędzy na 3. Festiwal Świdermajer. Zbiórka społeczna prowadzona była poprzez portal internetowy Wspieram Kulturę. Zebrano 5633 zł.
3 kwietnia. Spotkanie z cyklu Goście Macieja Pietrzyka. Bohaterką spotkania była aktorka Barbara Wrzesińska.
9-11.05 – w tych dniach odbył się 3. Festiwal Świdermajer.
19 sierpnia.
Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady otwockiego getta. Tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było współorganizatorem tej uroczystości, która rozpoczęła się w pobliżu miejsca, skąd w 1942 roku Niemcy wywieźli na śmierć do Treblinki żydowskich mieszkańców otwocka. Następnie zebrani przeszli z zapalonymi świeczkami do miejsca straceń otwockich Żydów przy ul. Reymonta. Tu miała miejsce dalsza część uroczystości połączona ze wspólnymi modłami chrześcijan i żydów.
1 września.
Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka opublikowana została książka Katarzyny Kulik „Filcek poznaje Otwock”. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu od Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Publikacje trafiły do wszystkich szkół i bibliotek miejskich. Każdy pierwszoklasista w naszym mieście otrzymał książkę.
13 września. W Klubie „Smok” miało miejsce spotkanie promocyjne książki „Filcek poznaje Otwock”. W ramach spotkania odbyły się również warsztaty dla dzieci i rodziców z szycia „Filcków”.
18 października.
Jesienny spacer po otwockim cmentarzu. Jesienny spacer był okazją, aby przed Dniem Wszystkich Świętych dowiedzieć się nieco o samym cmentarzu, a także pochowanych tu otwocczanach, którzy na przestrzeni wieku tworzyli historię miasta. Swoją wiedzą dzieliły się Barbara Matysiak, Jadwiga Rakowska i Anna Szymańska-Petryk.
1-5 grudnia. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka wspierało akcję zbiórki darów, z których powstały paczki świąteczne dla polskich kombatantów oraz polskich środowisk mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

2013
15 lutego. Restauracja Soplicówka. Spotkanie z cyklu „Goście Macieja Pietrzyka. Gościem wieczoru był Ignacy Gogolewski.
14 marca.  Towarzystwo Przyjaciół Otwocka oraz Muzeum Ziemi Otwockiej zorganizowały projekcję filmu “Krakowiaczek ci ja” w reż. Tomasza Magierskiego. Jest to film biograficzny poświęcony życiu Yorama (Jerzego) Grossa – czołowego australijskiego reżysera i producenta filmów animowanych nazywanego “australijskim Disneyem”. Zaprezentowane zostaną też fragmenty autobiorgaficznej książki Grossa – “Wybrało mnie życie” opisujące jego pobyt w Otwocku, naukę na tajnych kompletach i w otwockim gimnazjum.
22-23 marca. Restauracja “Soplicówka”. Pofestiwalowy przegląd filmów 8 Festiwalu “Żydowskie motywy”. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było współorganizatorem tego wydarzenia.
17 kwietnia. Restauracja Soplicówka. Spotkanie z cyklu „Goście Macieja Pietrzyka. Gościem wieczoru była Emilia Krakowska.
10–19 maja – w tych dniach odbył się 2. Festiwal Świdermajer.
29 maja.
Restauracja Soplicówka. Spotkanie z cyklu „Goście Macieja Pietrzyka. Gościem wieczoru była Jolanta Russek.
19 sierpnia. Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę likwidacji otwockiego getta.
19 października. Jesienny spacer po otwockim cmentarzu.
7 listopada. Restauracja Soplicówka. Spotkanie z cyklu „Goście Macieja Pietrzyka. Gościem wieczoru była Emilia Krakowska.
9 listopada. Jesienne Święto Poezji – XII Otwocki Turniej Jednego Wiersza
15 listopada.
Ukazanie się internetowej wersji książki „Filcek poznaje Otwock”. Jest to pierwsza w historii Otwocka książka dla dzieci traktująca o dziejach miasta. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, jest realizatorem tego projektu. Tekst napisała Katarzyna Kulik.
15 grudnia.
Walne Wyborcze Zebranie Członków TPO.

2012 r.
28 stycznia. Klub Batory. Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Przyjaciół, część druga Zebrania Walnego. Tradycyjne potkanie opłatkowe. Życzenia TPO złożyli przedstawiciele administracji i władz samorządowych.
15 marca. Starostwo Powiatowe w Otwocku. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka objęło swym patronatem konkurs plastyczny „Łowcy Świdermajerów” organizowany przez Samodzielne Biuro Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Otwocku.
11 – 20 maja – W tych dniach odbył się 1. Festiwal Świdermajer.
17 sierpnia. Otwock. Spacer po nieistniejącym mieście.
Spacer otwierał obchody upamiętniające żydowskich mieszkańców Otwocka w 70. rocznicę zagłady otwockiego getta.
W tym nietypowym nocnym spacerze wzięło udział do 300 osób. Uczestnicy przeszli ulicami, które znajdowały się w getcie.  Spacer zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka poprowadził Sebastian Rakowski.
19 sierpnia. Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady otwockiego getta. Tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było współorganizatorem tej uroczystości, która rozpoczęła się w pobliżu miejsca, skąd w 1942 roku Niemcy wywieźli na śmierć do Treblinki żydowskich mieszkańców otwocka. Następnie zebrani przeszli z zapalonymi świeczkami do miejsca straceń otwockich Żydów przy ul. Reymonta. Tu miała miejsce dalsza część uroczystości połączona ze wspólnymi modłami chrześcijan i żydów. Oficjalną część obchodów smutnej rocznicy zakończyło spotkanie z dawnymi żydowskimi mieszkańcami Otwocka oraz prezentacja publikacji związanych z upamiętnieniem zagłady otwockich żydów w tym również prezentacja multimedialna przygotowywanej przez TPO książki „Aby ślad nie pozostał. Żydzi otwoccy – zagłada i pamięć.”.
14 października. Klub Smok. Promocja książki „Aby ślad nie pozostał. Żydzi Otwoccy – zagłada i pamięć”. Na spotkanie przybyło około 150 osób. Gościem specjalnym spotkania był Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
O publikacji mówili jej współałtorzy: Lidia Dańko – autorka opracowania graficznego, Sebastian Rakowski – pomysłodawca i redaktor oraz Renata Senktas – tłumaczka relacji.
Spotkanie prowadził: Zbigniew Nosowski – przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich.
21 października. Cmentarz w Otwocku. Jesienny spacer po otwockim cmentarzu. Jesienny spacer był okazją, aby przed Dniem Wszystkich Świętych dowiedzieć się nieco o samym cmentarzu, a także pochowanych tu otwocczanach, którzy na przestrzeni wieku tworzyli historię miasta. Swoją wiedzą dzieliły się Barbara Matysiak, Jadwiga Rakowska i Anna Szymańska-Petryk.
6 listopada. Miejski Ośrodek Kultuty w Józefowie. Wystawa „Projekt Świdermajer”. Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Otwocka “Świdermajer – projekt” zawiera kopie projektów najciekawszych przykładów architektury nadświdrzańskiej powstałych w latach 20-tych i 30-ych ubiegłego wieku. Oryginały znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, oddział w Otwocku. Inicjator projektu i wykonawca wystawy: Sebastian Rakowski.
17 listopada. Muzeum Ziemi Otwockiej. Jesienne Święto Poezji. X Turniej Jednego Wiersza. Na spotkanie licznie przybyli poeci z całego Mazowsza. W samym turnieju wzięło udział 18 poetów, którzy zaprezentowali po jednym swoim wierszu. W tej edycji konkursu Zarząd TPO postanowił ufundować dodatkową nagrodę za wiersz poświęcony Otwockowi.
16 grudnia. Muzeum Ziemi Otwockiej. Walne Zebranie Członków Towarzystwa. Uroczyste zakończenie obchodów 100-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

2011 r.
8 stycznia – Muzeum Ziemi Otwockiej. Otwarcie wystawy fotografii Tomasza Brzostka i Tomasza Kapusty „Śladami Świdermajera”. Wernisaż wystawy odbył się w Muzeum Ziemi Otwockiej i zgromadził liczną publiczność. Celem autorów prezentowanych prac było ukazanie piękna drewnianej architektury Otwocka i okolic poprzez wyeksponowanie charakterystycznych dla stylu nadświdrzańskiego detali. Nastrojowe fotografie przedstawiały więc fragmenty werand, zdobienia okien i inne elementy kunsztownej snycerki. W większości przypadków oprócz świadectwa ich urody, zdjęcia stanowią także smutną ilustrację dokumentującą upadek świetnych niegdyś willi, m.in. pensjonatu Gurewicza, uznawanego za jeden z największych drewnianych budynków w Europie.
22 stycznia – Muzeum Ziemi Otwockiej. Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Przyjaciół. Tradycyjne potkanie opłatkowe uświetnił występ orkiestry dętej „Gloria”. Życzenia TPO złożyli przedstawiciele administracji i władz samorządowych: prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jacek Czarnowski oraz Marta Woźniak z Urzędu Miasta Otwocka.
28 stycznia – Klub Batory. Spotkanie z historią Otwocka. Było to spotkanie z kolekcjonerami starych fotografii, pocztówek i otwockich pamiątek. Przedstawili swoje zbiory licznie zebranym zwiedzającym: Barbara Matysiak, Jan Wiśniewski oraz Mikołaj Żebrowski i Adam Ciećwierz.
4 lutego – Klub Batory, Otwockie spotkania z piosenką autorską – wieczór z Markiem Majewskim. Koncert popularnego autora, kompozytora i wykonawcy ballad, satyryka znanego m.in. z kabaretu Pod Egidą.
23 lutego – aula Urzędu Miasta. Spotkanie ze Zbigniewem Szczepaniakiem prezydentem Miasta Otwocka. Członkowie obchodzącego stulecie swojego istnienia Towarzystwa wysłuchali prezydenckiego sprawozdania o przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat miejskich inwestycjach, oraz planach na rozpoczętą właśnie kadencję. W tym gronie dyskutowano m.in. o budowie systemu wodno-kanalizacyjnego, który zdominował plany inwestycyjne Otwocka; o wymagającej dużych nakładów finansowych drogowej rzeczywistości miasta; o konieczności inwestycji w otwocką kulturę oraz o kondycji „świdermajerów” i sposobach na ocalenie najcenniejszych otwockich zabytków.
26 lutego – Muzeum Ziemi Otwockiej, spotkanie z Piotrem Pazińskim, redaktorem naczelnym miesięcznika „Midrasz” i autorem książki Pensjonat, zdobywcą Paszportu Polityki. Spotkanie dotyczyło właśnie jegominipowieści „Pensjonat”. Książka ta to przede wszystkim sentymentalna podróż do miejsc i obrazów zapamiętanych z dzieciństwa. Jej bohater wraca pamięcią do wakacji spędzonych pod koniec lat 70. w Otwockim pensjonacie „Śródborowianka”.
11 marca – Klub Batory. Otwockie spotkania z piosenką autorską – wieczór z Ryszardem Makowskim. Koncert popularnego satyryka, autora i wykonawcę piosenek znanego m.in. z występów w kabaretach OT.TO i Pod Egidą. Ryszard Makowski to nie tylko autor piosenek, ale również pisarz i doskonały gawędziarz. Anegdoty na temat znanych postaci polskiej kultury – od Adolfa Dymszy po Janusza Głowackiego – wywoływały na widowni salwy śmiechu. Po koncercie do artysty ustawiła się kolejka po autografy, nie brakowało też chętnych do zakupu jego książek i płyt.
19 marca – Muzeum Ziemi Otwockiej. Spotkanie z Maciejem Świerczyńskim. Z gawędy pana Macieja wyłonił się Otwock inny od tego, który znamy – miasto składające się z dwóch części o całkowicie odmiennym charakterze: dzielnicy uzdrowiskowej, rozciągającej się na wschód od torów kolejowych i dzielnicy handlowej, skupionej wokół bazaru działającego wówczas na terenach obecnego centrum. Spotkanie miało charakter niezwykłej, dalekiej od podręcznikowego schematyzmu, lekcji historii.
24 marca. Muzeum Ziemi Otwockiej. Spotkanie z Jackiem Kałuszko – dziennikarzem, podróżnikiem, autorem licznych publikacji na temat Otwocka i jego okolic. Bohater wieczoru opowiadał o obiektach, które przedstawił w swojej najnowszej książce pt. „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne powiatu otwockiego”.
26 marca. Muzeum Ziemi Otwockiej. Spotkanie z Magdaleną Kordel,
otwocką pisarką, autorką książek: 48 tygodni, Uroczysko i Sezon na cuda. Podczas rozmowy, prowadzonej przez Macieja Pietrzyka, opowiedziała o swojej pracy pisarskiej.
15 kwietnia. Klub Batory.
Otwockie spotkania z piosenką autorską – wieczór z Beatą Osytek. Autorką melodyjnych i nastrojowych ballad, opowiadających o kobiecych uczuciach i świecie widzianym z perspektywy wrażliwego obserwatora.
16 kwietnia. Muzeum Ziemi Otwockiej. „85 lat Teatru Amatorskiego im. Stefana Jaracza w Otwocku”. Spotkanie towarzyszyło otwarciu wystawy poświęconej rocznicy utworzenia Teatru amatorskiego w Otwocku. Na jubileusz przybyli dawni i współcześni aktorzy.
30 kwietnia. Muzeum Ziemi Otwockiej. „Otwocka Samorządność”. Pierwsze z cyklu spotkań poświęconych otwockiemu samorządowi na przestrzeni lat. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z okresu przed 1990 rokiem jak i późniejsi.
21 maja. Muzeum Ziemi Otwockiej. Spotkanie promocyjne książki Sebastiana Rakowskiego „Oddział Skrytego”. Historia Prawobrzeżnego Oddziału Dyspozycyjnego Komendanta ZO/KEDYW Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej”. Publikacja wydana przez Otwockie Centrum Kultury z okładką poświęconą 100 rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
19 sierpnia. Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady otwockiego getta. Tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Otwocka było współorganizatorem tej uroczystości, która rozpoczęła się w pobliżu miejsca, skąd w 1942 roku Niemcy wywieźli na śmierć do Treblinki żydowskich mieszkańców otwocka. Następnie zebrani przeszli z zapalonymi świeczkami do miejsca straceń otwockich Żydów przy ul. Reymonta. Tu miała miejsce dalsza część uroczystości połączona ze wspólnymi modłami chrześcijan i żydów. Oficjalną część obchodów smutnej rocznicy zakończyły wernisaż wystawy fotografii Mariana Domańskiego oraz spotkanie pt: Zagłada otwockich Żydów w Spowiedzi Calka Perechodnika z udziałem: Zbigniewa Gluzay -prezesa Ośrodka KARTA i ks. Wojciecha Lemańskiego – współzałożyciela Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Dyskusję prowadził Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny miesięcznika „WIĘŹ”, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
14 października. Klub Batory. Otwockie spotkania z piosenką autorską – wieczór z Leszkiem Czajkowskim. W jego repertuarze znalazły się m.in. piosenki o tematyce historycznej, czasem przypominające o zapomnianych postaciach z naszej historii najnowszej (jak walczący z komunizmem na różnych frontach Rafał Gan-Ganowicz) oraz liryczne ballady.
22 października. Cmentarz w Otwocku
. Tego dnia członkowie Towarzystwa Przyjaciół Otwocka wspólnie pracowali przy sprzątaniu mogił zasłużonych członków TPO.
4 listopada. Klub Batory. Otwockie spotkania z piosenką autorską – wieczór z Tomaszem Szwedem, który podczas swojego koncertu swobodnie poruszał się w różnych stylistykach – od klasycznej piosenki autorskiej, poprzez bluesa, po country.
9 listopada. Aula Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jubileuszowa Sesja Rady Miasta.
Podczas uroczystości była prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, Pani Jolanta Barańska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Towarzystwo otrzymało ponadto pamiątkową plakietę i podziękowania. Prezes TPO wygłosił ponadto okolicznościowe przemówienie.
26 listopada. Muzeum Ziemi Otwockiej. Jesienne Święto Poezji. Cykliczną imprezę stworzyła i prowadzi od lat otwocka poetka Maria Kościuszko. Od tego roku organizatorem imprezy jest Towarzystwo Przyjaciół Otwocka. JŚP rozpoczęło się prezentacją fragmentów poezji i prozy z Otwockiem w tle, pod hasłem „Od Gałczyńskiego do Zembatego”. W ramach Turniej Jednego Wiersza prezentowało się kilkudziesięciu poetów nie tylko z Otwocka. Na koniec odbył się koncert piosenki literackiej – wystąpił Jacek Gutry z zespołem.
16 grudnia. Klub Batory. Otwockie spotkania z piosenką autorską – wieczór z Dominiką Swiątek – wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Śpiewa wiersze Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego z własna muzyka. Sięga też do dorobku młodych twórców, m in. poety Piotra Cieńskiego i poetki Marleny Zynger.
17 grudnia. Muzeum Ziemi Otwockiej. Walne zebranie członków Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Zebranie sprawozdawcze.

2010 r.
23 stycznia. Noworoczne spotkanie opłatkowe.
27 lutego. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków TPO poświęcone zmianom w Statucie Towarzystwa.
13 czerwca. Spotkanie z Anną Ciałowicz poświęcone książce Ity Kalisz “Cadykowy dwór niegdyś w Polsce”. Słowo wstępne wygłosiła Jadwiga Rakowska opowiadając o chasydach w Otwocku. Spotkanie prowadził Artur Grabarczyk.
19 sierpnia. Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady otwockiego getta.
20 września.
Spotkanie z Zofią Maj, autorką biograficznej książki, Przyszło mi żyć w ciekawych czasach.